Artykuły

https://matematykawszkole.com.pl/obrazki/LogoCennik.PNG

Matura z Gambitem Zobacz żywą matematykę!

Matematyka zwana jest Królową Nauk. Naszym celem będzie udowodnienie prawdziwości tego stwierdzenia. Pokażemy jej zastosowanie w fizyce, inżynierii, optyce, ale również w geografii, kryptografii, czy sztuce.

Wszystkie artykuły zawierają ruchome elementy, którymi czytelnik może manipulować za pomocą suwaków lub rozwijalnych zakładek, aby lepiej zrozumieć dane zagadnienie. Do odtworzenia artykułów, wymagane jest zainstalowanie bezpłatnej wtyczki Wolfram CDF Player. Informacje dotyczące wtyczki wraz z wersją instalacyjną oraz testem działania można znaleźć w zakładce wymagania techniczne.

Poniżej prezentujemy listę dostępnych tekstów. Nasze artykuły będą ukazywać się cyklicznie, nowy wpis udostępnimy minimum raz na miesiąc.

 • Artykuł 1 - Koło Roweru Okiem Matematyka

  Matematyka lubi pojawiać się tam, gdzie nikt się jej nie spodziewa. Czasami wielkiego odkrycia można dokonać przechadzając się w parku... albo jadąc na rowerze.


 • Artykuł 2 - Problem Taksówkarski

  Mierzenie odległości jest jedną z najważniejszych i najcenniejszych umiejętności posiadanych przez człowieka. Dzisiaj, w czasach rozwoju turystyki oraz podróży, ta umiejętność jest wręcz niezbędna. Tutaj rodzi się pytanie: czy odległość można mierzyć tylko na jeden sposób?


 • Artykuł 3 - O Kopercie i Domku

  Zagadki i łamigłówki towarzyszą ludziom od tysiącleci. Od samego początku dzieliły się na liczbowe, słowne oraz graficzne. Dzisiaj możemy je spotkać w książkach, filmach, a także grach komputerowych. Niektóre są niezwykle trudne i wymagają ogromnego wysiłku intelektualnego. Czasami jednak można do rozwiązania dotrzeć skrótem.


 • Artykuł 4 - Matematyk w Filmie Akcji

  Grecki heros, Tezeusz wydostał się z labiryntu Minotaura dzięki kłębkowi nici, który otrzymał od Ariadny, córki króla Minosa. Jakby się skończyła ta piękna opowieść, gdyby musiał sobie radzić bez nici? Czy miałby jakąś szansę, czy może z góry byłby skazany na porażkę?


 • Artykuł 5 - Tańczący ze Strzałkami

  Starożytni matematycy doskonale sobie radzili bez nich, aczkolwiek to dzięki nim mogła rozkwitnąć nowożytna nauka europejska. Gdyby nie one, Galileusz czy Newton nie mogliby dokonać wielu swoich odkryć. Mowa tutaj o wektorach - niewinnych, matematycznych stworkach, które w elegancki sposób łączą w sobie geometrię z algebrą.


 • Artykuł 6 - Matematyk w Podróży

  Wraz z rozwojem miast i państw pojawiła się potrzeba tworzenia szczegółowych map przedstawiających rozległe tereny. Od samego początku stanowiło to niezwykle trudne zadanie, ale i temu problemowi podołała geometria starożytnych mędrców.


 • Artykuł 7 - Szybcy i Matematyczni

  Ludzie lubią się dobrze bawić. Dlatego właśnie różne formy rozrywki towarzyszą nam od tysiącleci. Dzisiaj tych form jest naprawdę mnóstwo. Jedną z najpopularniejszych są gry komputerowe.


 • Artykuł 8 - Wśród Kolorów i Krzyków

  Zderzają się cząsteczki, zderzają się komety z planetami, zderzamy się i my z innymi ludźmi przemieszczając się po zatłoczonych sklepach. Jak widać, zjawisko zderzania się jest nieodłączną częścią naszego życia. Może w takim wypadku warto byłoby przyjrzeć mu się nieco bliżej?


 • Artykuł 9 - Matematyk w Muzeum

  Jednym z ulubionych zajęć wielu ludzi jest gdybanie "a co by było gdyby". Postanowiliśmy, że i my pogdybamy. Skupimy się przy tym na wynalazkach i odkryciach starożytnych inżynierów.


 • Artykuł 10 - Jak Kulą w Wodę

  Błądzić jest rzeczą ludzką. Pomyłki towarzyszą nawet najpotężniejszym umysłom. Czasami potrzeba całych wieków, a nawet tysiącleci by dotrzeć do prawdy. Jest to szczególnie trudne, gdy błędny pogląd wydaje się oczywisty, a prawda - absurdalna.


 • Artykuł 11 - Odwiedziny u Archimedesa cz. I

  Podczas oblegania Syrakuz w III wieku p.n.e Rzymianie byli przerażeni. Nie bali się jednakże wrogiej armii. Ich serca napawał niewypowiedzianym strachem jeden człowiek - bohater naszego dzisiejszego artykułu.


 • Artykuł 12 - Odwiedziny u Archimedesa cz. II

  Nadszedł czas, aby ponownie zawitać w Syrakuzach, w domu Archimedesa - człowieka, który zmienił świat podobnie, jak później Galileusz, Newton czy Albert Einstein.


 • Artykuł 13 - MateMagia

  Iluzjoniści od wieków zachwycają ludzi swoimi sztuczkami. Jednym z trików robiących największe wrażenie jest trik polegający na czytaniu w myślach. Można w nim wykorzystać matematykę, co pokażemy w tym artykule.


 • Artykuł 14 - Matematyk Wśród Piramid

  Faraonowie w starożytnym Egipcie byli postrzegani jako wcielenia bogów. Z tego powodu chowano ich w najwspanialszych grobowcach w historii, czyli piramidach. Właśnie o piramidach, a dokładniej o ich geometrycznych odpowiednikach opowiemy tym razem.


 • Artykuł 15 - Ład Chaosu

  Pojęcie chaosu sięga czasów starożytnych, aczkolwiek nawet dzisiaj jest ciągle żywe - szczególnie w fizyce i matematyce. W tym tekście opowiemy o poszukiwaniu porządku w pozornym, geometrycznym chaosie.


 • Artykuł 16 - Czarodziej z Krainy Samos

  Dawno, dawno temu w odległej krainie o nazwie Samos żył niezwykły człowiek. Cenił umiarkowanie w postępowaniu, zabraniał jedzenia bobu i uczył wiedzy tajemnej zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Jego imię - Pitagoras - przeszło do historii.


 • Artykuł 17 - Jak Toczący Się Kamień

  "A ziemia toczy, toczy swój garb uroczy, toczy, toczy się los!" śpiewał zespół Stare Dobre Małżeństwo. Nikomu nie trzeba tłumaczyć co oznacza czasownik "toczyć". Warto jednak podkreślić, że jest to wspaniałe słowo, którego możemy używać zarówno w kontekście dosłownym, jak i metaforycznym. Co ciekawe, możemy go użyć również w kontekście matematycznym.


 • Artykuł 18 - Liczyć Czy Nie Liczyć?

  W przeciwieństwie do obecnych czasów, w Starożytności czy Średniowieczu, nie wyobrażano sobie uprawiania poważnej algebry w oderwaniu od geometrii. Żadnej osoby wyposażonej w tę wiedzę nie powinna zatem dziwić mnogość konstrukcji geometrycznych umożliwiających uzyskiwanie najróżniejszych rezultatów. O kilka z nich można przeczytać w tym artykule.


 • Artykuł 19 - Ostatni Gasi Światło

  Gry logiczne, które mają na celu równocześnie bawić, jak i rozwijać umysł są niezwykle starym wynalazkiem, który swój renesans przeżył wraz z rozwojem elektroniki. Z okazji Mikołajek postanowiliśmy sprezentować Państwu pewną grę tego typu.


 • Artykuł 20 - Matematyka Styczniowa

  Według legendy wielki matematyczny geniusz Carl Gauss, gdy był jeszcze dzieckiem, otrzymał za zadanie policzyć sumę czterdziestu pierwszych liczb naturalnych. Rozwiązując to zadanie Gauss wykazał się niemałą dawką sprytu, dzięki czemu udało mu się uniknąć walki z dość uciążliwymi rachunkami. W tym artykule pójdziemy w jego ślady.